Bemutatkozik a kaposvári Rippl-Rónai Művészeti Intézet

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemhez tartozó Rippl-Rónai Művészeti Intézet művészeti területeken látja el oktatási feladatait BA, MA és osztatlan képzési rendszerben. A hagyományokkal bíró kaposvári intézet országosan és nemzetközileg is versenyképes értéket képvisel képzési portfoliójával. A MATE küldetését kulturális és kreatív vonatkozásban támogató Intézet munkájáról Dr. Hatos Pál intézetigazgatót kérdeztük.

 

Hogyan mutatná be röviden az Intézetet?

A Rippl-Rónai Művészeti Intézete a magyarországi művészeti és művészetközvetítő képzésben egyedi, a tárgyalkotó, média és előadó-művészeti ágakat magába foglaló szellemi-kreatív műhely. Célja hozzájárulni Magyarország és a régió kreatív ipari potenciáljának növeléséhez, országosan és nemzetközileg is versenyképes művészeti képzési portfolió kialakítása.

 

Milyen képzési területeket fed le az Intézet?

Képzéseinket négy tanszék fogja össze: Színházi Tanszékhez tartozik az osztatlan színművész képzés, valamint a látványtervezés alapképzés; a Média Tanszék foglalja magába a Fotográfia, a Média design, valamint a Mozgóképkultúra és médiaismeret képzéseinket; a Vizuális Tanszékhez a Képi ábrázolás és a Kézműves alapszak tartozik, Art-design specializációval; a negyedik, minden képzést kiszolgáló tanszék pedig az Elméleti, amely azokat a bölcseleti tantárgyakat adja át a hallgatók számára, amelyek nélkülözhetetlenek egy művészeti képzésben. Az Intézet képzései az elmúlt évtizedben ismertté váltak határainkon innen és túl, oktatói pedig mind a hazai, mind pedig a nemzetközi művészeti életben ismertek és elismertek.

 

Kik segítik munkájukat partneri szinten?

A Rippl-Rónai Művészeti Intézet esetében vállalati partnerek között említhető minden olyan művészeti, kulturális intézmény, szervezet, mellyel a hallgatók szakmai és gyakorlati képzését segíti, helyet és lehetőséget ad a megmutatkozásra, művésztelepi gyakorlatra, nyilvános szereplésre. Elsősorban ilyenek a színházak, melyekkel együttműködési keretmegállapodásaink vannak (Nemzeti Színház, Kecskeméti Katona József Színház, Csiky Gergely Színház), eseti szakmai gyakorlati megállapodásokkal pedig az ötödéves színművész hallgatókat az ország számos színháza alkalmazza a gyakorlati évükben.

Országos, megyei és helyi kulturális és művészeti intézményekkel fennálló megállapodások között csak néhányat említenék, a teljesség igénye nélkül: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Magyar Nemzeti Filmalap, Nagyatádi Szoborpark, Goszthony Mária Nemzetközi Üveg Alkotótelep. Partnerintézményeink még a Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum, az Együd Árpád Kulturális Központ, a Kapos Art Képző és Iparművészeti Egyesület, a Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtár, melyekkel számos tudományos, szakmai és művészeti eseményt szervezünk közösen.

 

Milyen szolgáltatásokat nyújt az Intézet?

„Szolgáltatás” a mi esetünkben a művészet közvetítése a közönség felé, mely a nyilvános előadásokban, kiállításokban, tudományos és művészeti rendezvényekben, workshopokban mutatkozik meg. Büszkék vagyunk korszerű, 300 személyes színháztermünkre (Németh Antal Színművészeti és Kulturális Központ), mely a színművész hallgatók előadásai mellett külső programokat is befogad, és a RIPPL Galériánkra, mely hallgatói és oktatói kiállítások mellett hazai és külföldi alkotóknak is helyet ad.

Az Intézetben zajló mozzanatok, műhelymunkák közül melyeket gondol külön megemlíteni?

A Rippl-Rónai Művészeti Intézetben évente átlagosan 30-40 hallgató vesz részt tevékenyen és folyamatosan a diákköri munkában. Az MDK/TDK, illetve tehetséggondozáshoz kapcsolódó pályázati lehetőségekkel támogatást tudtunk nyújtani az OMDK/OTDK-n való részvételre.

2019-ben karunk rendezte meg a 35. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekcióját, nagy sikerrel. 29 tagozatban 274 versenyző mutatott be 300 pályamunkát. A Szekció lebonyolításában a városi partnerintézmények voltak segítségünkre.

A tehetséggondozás része külföldi művészek és szakemberek meghívásával zajló workshopok, speciális kurzusok megteremtésének lehetősége. Tehetséges hallgatóink munkáiból kiadványokat jelentetünk meg, illetve a RIPPL galéria folyamatos tematikus és egyéni kiállítások felhívásában szólítja meg a hallgatókat. A művész- és alkotótelepek művészeti programjai lehetőséget biztosítanak a művészeti alkotások és kutatások megvalósulásához. A Makovecz Imre Művészeti Szakkollégium (MI) az intézet hallgatóinak szellemi és közösségi műhelyeként működik, rendszeres szakmai programokkal, workshopokkal segíti elő a hallgatók minőségi munkáját.

Melyik a legizgalmasabb projekt a közelmúltból?

A Rippl-Rónai Művészeti Kar a 2018/2019-es tanévben a Bauhaus megalapításának 100. évfordulóját ünnepelte. Kiállításokon, előadássorozaton, tanulmányúton és workshopok során ismertettük hallgatóinkkal a Bauhaus jelentőségét, máig tartó hatását. Több, mint 15 kurzuson, gyakorlati feladatokon keresztül haladtunk, amelyek különbözőképpen kapcsolódtak a Bauhaushoz - vagy az ott készült ikonikus munkákat, szellemiségét, történetét dolgozták fel a hallgatók, vagy aktualizált feladatokban a művészet, a design mai helyzetét vizsgálták. Ahogy a Bauhausban is, mi is minél több műfajban, médiumban dolgozunk, igyekszünk minél több eszközt használni a feladatok kivitelezésénél: ezért a programzáró kiállításon videók, festmények, rajzok, nyomatok, fotók; helyspecifikus installációk, kísérleti fotográfiák, tanulmányrajzok, konceptuális művek is szerepeltek.

 

Hány munkatárs dolgozik az Intézetnél?

A 46 főt számláló oktatói karban összesen 31 fő minősített oktató dolgozik, illetve 21 kolléga abból a szempontból rendelkezik minősítéssel, miszerint olyan állami és művészeti díjjal rendelkezik, amelyek a hatályos jogszabályok szerint fokozattal egyenértékűek, s ezek az elismerések különösen a művészeti területen rendkívül fontos igazodási pontok. Ez néhány éve még nem így volt.

 

Milyen célokat fogalmaztak meg a jövőre nézve?

Elsődleges célunk hozzájárulni Magyarország és a régió kreatív ipari potenciáljának növeléséhez, országosan és nemzetközileg is versenyképes művészeti képzési portfolió kialakítása. Ez a cél ugyanakkor már kiteljesedett, hiszen szakmai portfóliónk szinte lefedi lehetőségeinket, ugyanakkor folyamatosan arra törekszünk, hogy olyan új szakok indításával tudjunk előre lépni, amelyek a munkaerőpiacon keresettek.

Ennek tudható be, hogy az Intézet képzései az elmúlt évtizedben ismertté váltak határainkon innen és túl, oktatói pedig mind a hazai, mind pedig a nemzetközi művészeti életben ismertek és elismertek.